Ми всі звикли асоціювати ультразвук з лікарнями та кабінетом ультразвукової діагностики, спілкуванням морських тварин, риболовлею, кажанами, чищенням зубів чи коштовних прикрас.
Ультразвукова обробка матеріалів (виробів) або речовин (зазвичай з частотою 15—50 кГц) широко використовується у технологічних процесах.
Їй піддають рідкі, газоподібні та тверді середовища з метою прискорення в них масо- і теплообміну, хімічних реакцій, руйнування, ущільнення й коагуляції тощо. Зокрема, ультразвук використовується для інтенсифікації процесів диспергування реагентів, розділення тонких шламових частинок, гасіння флотаційних пін, очищення поверхонь мінеральних часток, класифікації технологічних суспензій, фільтрації промислових рідин і стічних вод, одержання аерозолів, очищення газів від твердих часток, сушіння сипучих матеріалів, підвищення продуктивності буріння й різання гірських порід і тощо.
А як щодо кави?
Каву можна заварювати і холодною водою. Такий процес називається “колд брю” (холодне заварювання). Гарний він тим, що можна зробити запас кави на тиждень наперед (в противагу традиційному заварюванні, при якому термін зберігання кави становить 8 годин).
Це особливо приємно з ранку, коли не хочеться кавомашину або просто немає часу. За рахунок тривалого контакту з водою, кофеїну в колд брю значно більше. Екстракція колд брю займає від 8-10 до 24 годин у порівнянні з 0.5-5 хвилинами у варіанті з гарячою водою.
У ході нещодавнього дослідження було спроектовано та розроблено ультразвуковий генератор для швидкого виробництва холодної кави, що значно скоротило час заварювання з 24 годин до менш ніж 3 хвилин. Технологія була розроблена з використанням резонансу для створення ультразвукових хвиль навколо стінок заварювального кошика еспресо-машини.
Обробка ультразвуком при потужності 100 Вт подвоїла вихід екстракції та концентрацію кофеїну: з 15,05 % до 33,44 % (0,91 мг/мл до 1,84 мг/мл). Загальний вміст жирних кислот збільшився з 1,16 мг/мл до 9,20 мг/мл, що є восьмикратним збільшенням.
Проведений сенсорний аналіз для оцінки зовнішнього вигляду, аромату, текстури, смаку та післясмаку показав, що кава, заварена протягом 1 і 3 хвилин у сонореакторі, виявляла майже невідмінні властивості порівняно зі стандартним 24-годинним заварюванням без ультразвуку.
Далі неодмінно буде!