Кому?
Найсерйознішим фактором ризику розвитку раку молочної залози (РМЗ) є приналежність до жіночої статі. Приблизно 99% випадків раку молочної залози виникає серед жінок та 0,5–1% випадків серед чоловіків (https://www.who.int/news-
Коли?
Найкращий час для початку проведення скринінгу та його частота повинні бути обговорені з лікарем, оскільки таймінг може залежати від наявності факторів ризику та особистої медичної історії.
Як?
Дії лікарів в аспекті раку молочної залози в нашій країні регламентовані наказом
Міністерстаом охорони здоров’я України № 396 від 30.06.2015, який затвердив уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованної), третинної (високоспеціалізованної) медичної допомоги «Рак молочної залози» (https://www.dec.gov.ua/mtd/
Згідно наказу програма скринінгу включає:
Усі жінки з віку 18 років повинні:
отримувати інформацію щодо факторів ризику РМЗ, пов’язаних зі способом життя;
бути навчені методиці самообстеження МЗ з віку 20 років (щомісячно з 7-го по 14-й день циклу);
отримувати інформацію щодо випадків сімейного раку МЗ та можливості консультування щодо факторів генетичного ризику (BRCA1 та BRCA2).
Інформування пацієнток про скринінг на РМЗ та доцільність участі в ньому у віці 50 – 69 років.
Клінічне обстеження молочних залоз (МЗ) (здійснюється 1 раз на три роки лікарем загальної практики /сімейної медицини, фельдшером, медичною сестрою (яка пройшла спеціальну підготовку) перед скеруванням на мамографічне обстеження).
Лікар загальної практики/сімейної/ медицини, медична сестра, фельдшер повинні переконувати жінок у необхідності брати участь у програмі скринінгу.
Організація лікарем загальної практики/сімейної медицини направлення жінок 50 – 69 років на мамографію у регіональний діагностичний центр або диспансер (у рамках скринінгу на РМЗ) – 1 раз на 2 роки, враховуючи результати попередніх обстежень, клінічних обстежень та самообстежень МЗ.
Невеличке summary – головна роль в контексті цієї глобальної проблеми відведена саме сімейним лікарям, а не акушерам-гінекологам.
Яка ж позиція ВООЗ?
Мета Глобальної ініціативи ВООЗ щодо боротьби з раком молочної залози (GBCI) — знизити глобальну смертність від раку молочної залози на 2,5% на рік, тим самим запобігти 2,5 мільйонам смертей від раку молочної залози у всьому світі в період з 2020 по 2040 рік. Трьома стовпами досягнення цієї мети є: зміцнення здоров’я та раннє виявлення; своєчасна діагностика; та комплексне лікування раку молочної залози.
Яке Ваше ставлення до національної програми скринінгу РШМ? Можливо маєте якість зауваження або думки стосовно цього, то неодмінно поділіться нами в коментарях.
Переваги, недоліки та підводні камені кожного методу обстеження в контексті РМЗ обговоримо у наступних дописах.
Далі неодмінно буде!