Рак молочної залози… Проблема, з якою жінка стикається сам на сам чи все ж таки світова проблема глобального масштабу?

Молочна залоза – це частина жіночої та чоловічої анатомії, що відповідальна не лише за естетику тіла, а й за виробництво молока у жінок після народження дитини. У чоловіків молочна залоза також є, але вона зазвичай не розвивається настільки, щоб функціонувати, як у жінок.
Згідно міжнародної статистики поширеність захворювань молочної залози неухильно зростає з кожним роком. Найбільш значущою проблемою є саме питання онкологічної захворюваності. Статистика – серйозна справа, з якою вкрай важко сперечатись та неможливо ігнорувати: згідно останніми даними ВООЗ (від 14.03.2024 року https://www.who.int/news…/fact-sheets/detail/breast-cancer) у 2022 році у всьому світі було діагностовано 2,3 мільйона жінок з раком молочної залози та зареєстровано 670 000 смертей від цієї хвороби. Невже це мало? Невже це лише особиста проблема жінки?
Якщо ми звернемось до останнього бюлетеню Національного канцер реєстру (http://www.ncru.inf.ua/publications/BULL_24/PDF/BULL_24.pdf), то ми побачимо, що рак молочної залози займає перше місце за поширеністю онкологічних захворювань в Україні, а 167 848 перебуває на активному обліку. Здається, що не так це й багато, але в порівняні – це половина населення Вінниці (https://index.minfin.com.ua/ua/reference/people/town/).
Що ми можемо зробити, щоб покращити цю жахливу ситуацію?
Все досить просто – ми маємо акцентувати нашу увагу на скринінгові програми. Загалом, скринінг раку молочної залози — це процедура, яка використовується для виявлення ознак раку молочної залози у жінок ще до того, як вони відчувають будь-які симптоми.
Основним, загальновідомим, методом скринінгу раку молочної залози є мамографія. Це рентгенівське дослідження молочної залози, яке може виявити ранні ознаки раку, ще до того, як вони можуть бути відчутті під час самообстеження або фізикального обстеження лікаря. І саме ЛІКАРЯ будь-якої спеціальності, а не лише працівників гінекологічного профілю.
Але… Чи є мамографія єдиним методом скринінгу? Чи підходить цей метод будь-якій жінці? А що робити з чоловіками? Чи цілком безпечно його виконання? Постає досить багато питань.
До методів обстеження молочної залози належать:
• Самообстеження;
• Пальпація молочних залоз лікарем;
• Ультразвукове дослідження;
• Мамографія;
• Термографія;
• Біопсія тканин;
• Генетичні тести на мутації генів BRCA1 та BRCA2 та інші.
Кому? Як? З якого віку? В яку фазу менструального циклу? Коли не потрібно проводити скринінг? Відповіді на ці та багато інших запитань Ви отримаєте в наступних дописах. Слідкуйте за нашими новинами. Далі неодмінно буде.
Директор навчального центру ELLING FACS, хірург, лікар УЗД автор навчальних програм

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *