У світлі спалаху цього інфекційного захворювання в Україні, постало питання його диференційної діагностики, оскільки такі пацієнти часто мають доволі неспецифічні скарги, такі як лихоманку, слабкість, нудоту, втрату апетиту та жовтяницю. Це призводить до того, що вони час то опиняються на прийомі у різних фахівців, частіше за все – хірургів та гастроентерологів, звідти потрапляючи на ультразвукове дослідження.
Хоча гепатит А не має патогномонічних та специфічних ультразвукових ознак, нижче я навела деякі характерні паттерни, які дозволяють запідозрити цю патологію і своєчасно встановити діагноз:
1.Зростання ехогенності портальних тріад, яке зазвичай описують, як «зоряне небо».2. Потовщення стінок жовчного міхура, але без ознак гіперемії. Часто – із накопиченням сладжу.
Процес потовщення стінки жовчного міхура при гепатиті А не є повністю зрозумілим, але в літературі описано кілька механізмів.
Перший – ушкодження гепатоцитів призводить до тимчасового зменшення виділення жовчі.
Другий варіант полягає в тому, що некроз гепатоцитів спричиняє запальну реакцію прилеглих тканин, до яких входить стінка жовчного міхура.
Відповідно до третьої версії – вірус гепатиту, який міститься в жовчі, спричиняє пряме ушкодження і запальну реакцію м’язових та слизових шарів стінки жовчного міхура.
Wegner et al в своєму дослідженні описують, що частота потовщення стінки жовчного міхура була вищою у пацієнтів з вірусною інфекцією, ніж у пацієнтів з іншими можливими причинами цього стану, такими як ниркова недостатність, серцева недостатність чи гіпоалбумінемія. Крім того, попередні дослідження підтверджують наявність позитивної кореляцій між рівнем білірубіну в сироватці крові і потовщенням стінки жовчного міхура.
3.При фульмінантному перебігу хвороби можемо спостерігати неоднорідне зниження ехогенності паренхіми печінки, часто – у поєднанні із нерівними контурами органу.
Слід зазначити, що така картина є предиктором важких ускладнень, і хоча частота фульмінантного гепатиту в популяції становить 0,3%, але вона збільшується до 1,8% у пацієнтів старше 49 років.
Маю надію, що наведені ознаки стануть вам в нагоді при подальшій практичній діяльності
Далі неодмінно буде!