Цікаво, що саме артефакт під час дослідження дозволяє нам диференціювати девайс.
Артефакт акустичної тіні – характеризується відсутністю сигналу позаду тканини через те, що вся (або майже вся) передана звукова хвиля відбивається назад до перетворювача або поглинається. На сонограмі це виглядає як рівномірна акустична тінь, яка повторює положення ВМС. Але з часом ехо-картина може змінюватись, адже на ВМС можуть утворюватись відкладення карбонату кальцію. В цьому випадку ехо-сигнал буде нерівномірним. Ультразвукове дослідження служить першою лінією візуалізації для оцінки положення ВМС у пацієнтів зі скаргами на:
● тазовий біль;
● аномальну кровотечу;
● відсутність вусів ВМС при огляді.
Перераховані вище скарги, можуть бути пов'язані з неправильним положенням ВМС.
Для стандартизації атипових положень ВМС американські вчені розробили класифікацію, яка була опублікована в 2022році і названа в честь розробників – Тала-Рівза.
Вони запропонували класифікувати розташування ВМС по відношенню до шийки матки та інтрамурального розширення плечей девайсу. Буква в класифікації визначає положення крайньої нижньої точки ВМС, а цифра визначає положення плечей ВМС. Хочу зазначити, що в цій класифікації не вказано визначення відстані від верхньої частини ВМС до дна матки (>3-4 мм підвищує ризик виникнення ускладнень та знижує контрацептивний ефект).
Як ви гадаєте, чи буде ця класифікація активно застосовуватись в
практичній діяльності? Що ви б змінили в класифікації?
Джерела інформації:
1. Ultrasonography of intrauterine devices
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4484292/
2. A proposed classification for intrauterine device position:the Tal-Reeves classification
https://srh.bmj.com/content/48/3/157
Одна з найбільш частих знахідок під час УЗД у лікаря-гінеколога – це ВМС в порожнині матки.
