Автор публікації лікар-пульмонолог, заслужений лікар України, PhD Карасьова Оксана
На початку 2025 року з’явилися тривожні повідомлення про спалах нового “невідомого” вірусу. 5 січня 2025 року китайське управління з контролю та профілактики захворювань заявило, що в країні зафіксовано спалах метапневмовірусу людини. Тайванське видання Money UDN стверджує, що смертність від вірусу може досягати 43% (що дещо поступається смертності від лихоманки Ебола), однак офіційних підтверджень з боку китайської влади не було. Що ж це було насправді?
Це був спалах, спричинений метапневмовірусом (metapneumovirus infection англ.) — хворобою з групи ГРВІ, яка зазвичай проявляється звичайними симптомами ГРВІ, але за певних обставин може призводити до тяжких уражень нижніх дихальних шляхів у осіб з груп ризику.
Що ще відомо про нього?
- Метапневмовірус людини зустрічається по всій земній кулі.
- Вірус циркулює серед людей щонайменше з кінця 1950-х років. Він має виражений сезонний розподіл, але може циркулювати й цілий рік.
- Усі діти до 10 років мають імунітет до цього вірусу. Повторні захворювання можуть бути спричинені або ослабленим станом організму, або зниженням імунітету, або новим штамом вірусу.
- Метапневмовірус людини діагностується у 10—36% випадків захворювань нижніх дихальних шляхів і у 1—5% випадків для захворювань верхніх дихальних шляхів.
- Зараження відбувається крапельним шляхом. Епізоди захворювання можуть повторюватися протягом життя. Найчастіше хвороба протікає в легкій формі (нежить, кашель), але може бути тяжкою із розвитком фульмінантної (швидко прогресуючої) дихальної недостатності. Останній варіант спостерігався у пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легенів тощо.
- Орієнтовний інкубаційний період — від 3 до 6 днів, середня тривалість хвороби — 7-10 днів.
Чому ж він “озвірів”?
Мені дуже подобається думка провідного українського інфекціоніста Ольги Голубовської та професора Андрія Вольнянського, які прогнозували спалахи звичайних респіраторних хвороб після завершення обмежувальних заходів, що застосовувалися під час спалаху COVID-19, коли ми носили маски, часто мили руки та дотримувались соціальної дистанції.
Першим був спалах RSV-інфекції у світі. Відділення невідкладної допомоги в США сезону 2023-2024 років були переповнені хворими дітьми до 1 року на це захворювання, в Україні спостерігали зростання кількості випадків серед людей похилого віку. Оскільки HMPV є “братом” RSV, його спалах став неминучим.
Як діагностувати метапневмовірус?
Діагностика проводиться методом ПЛР-тестування з мазків з порожнини носа та ротоглотки.
При ураженні легень рентгенологічні зміни неспецифічні: “матове скло”, ателектази, гіперроздуті легені, іноді — консолідація. Частіше спостерігаються двобічні ураження.
У світі тяжким хворим застосовують інгаляційний рибавірин емпірично. В Україні така форма рибавірину не зареєстрована.
Що робити?
Не панікувати.
Якщо виникло респіраторне захворювання, бажано підтвердити його за допомогою тестування, особливо на такі небезпечні віруси, як грип, COVID-19 та метапневмовірус. Якщо захворіли, виконуйте пульсоксиметрію. Застосовуйте обмеження контактів із хворими на респіраторні захворювання, особливо з групами ризику, мийте руки, провітрюйте приміщення, проводьте вологе прибирання.
Все це, звісно, не гарантує уникнення зараження, але ми пам’ятаємо, що уся справа в дозі збудника, який на вас “нападає”. Чим вона менша, тим більше шансів на легке захворювання.
Слідкуйте за своїм здоров’ям, своєчасно діагностуйте патології, приймайте вітаміни, особливо вітамін D (за призначенням лікаря).
Не зволікайте з госпіталізацією, якщо стан хворого щодня прогресує.
При вірусних хворобах використовуйте противірусні препарати (гропринозин, озельтамівір).