МАМОГРАФІЯ АБО “ВДИХНУТЬ…НЕ ДИИИИХААААТЬ” ПО НОВОМУ

Метою скринінгу на рак є виявлення доклінічного захворювання у здорових безсимптомних пацієнтів, щоб запобігти несприятливим результатам, покращити виживання та уникнути необхідності більш інтенсивного лікування.

Основним та загальновідомим методом скринінгу РМЗ є мамографія.
Це рентгенологічне дослідження молочної залози для виявлення злоякісних змін.
Використовується як діагностичний інструмент для обстеження симптомних жінок, а також як скринінговий тест у жінок без симптомів.

Коли та кому показано проведення дослідження?

До 35-ти років не призначати жінкам мамографію (якщо для цього немає підстав), можна використовувати УЗ дослідження);
При наявності сімейного анамнезу РМЗ – мамографію рекомендують проводити 1 раз на 1-2 роки (регулярно обстежуючи груди самостійно та у кабінеті лікаря), починаючи з віку 35 ти років;
У віковому діапазоні 35-40 років усім жінкам одноразово проводиться первинна мамографія, для визначення структури тканини МЗ;
У віці 40-49-ти років пропонується проводити мамографію в залежності від показань;
У віці 50-69-ти років мамографію проводять 1 раз на 2 роки, враховуючи результати попередніх обстежень, самообстежень та клінічних обстежень МЗ.

А що ж робити після 70-ти років?

Згідно рекомендацій Американського коледжу акушерів гінекологів (Breast Cancer Risk Assessment and Screening in Average-Risk Women | ACOG) та настанов ВООЗ (https://www3.paho.org/…/WHO-ENG-Mammography-Factsheet.pdf) мамографічний скринінг може бути продовжений до 75 років.
Результати скринінгових програм мамографії свідчать про зниження смертності від раку молочної залози приблизно на 20% впродовж 11 років спостереження. Результати досить вражаючі та обнадійливі. Але…

Чи все так дійсно просто з цим скринінговим методом, невже він не має недоліків та підходить абсолютно всім, чи, можливо, є інша альтернатива? Які Ваші думки з цього приводу?

Обговоримо ці питання у наступних публікаціях.
Далі неодмінно буде!

Директор навчального центру ELLING FACS, хірург, лікар УЗД автор навчальних програм

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *