Гормональна міфологія: в фокусі рак молочної залози.

Комбіновані контрацептиви збирають навколо себе дуже багато міфів. Найбільш розповсюджений – гормональна контрацепція викликає рак яєчників, ендометрія та молочної залози. Але розповсюджують їх зазвичай ті, хто не достатньо розібрався в цій темі. І до цієї категорії відносяться не лише пацієнти, а й, на жаль, деякі лікарі. Тому пропоную вам запастись доказовими знаннями, щоб в майбутньому спростовувати міфи про рак та комбіновану контрацепцію.

Факт: прийом КОК знижують ризик раку яєчників та ендометрія. Цей захист зберігається протягом 15 та більше років після припинення використання. Чи викликає прийом КОК рак молочних залоз? Тут не все так однозначно.

Дослідження ризику РМЗ серед жінок, які приймають гормональні контрацептиви, показують суперечливі результати —  від відсутності підвищення ризику до збільшення ризику на 20-30%.

Частина (наприклад, проспективне когортне дослідження Nurses’ Health Study II від 2021 року) каже, що поточне використання оральних контрацептивів було пов’язане з вищим ризиком РМЗ.

Дослідження біобанку Сполученого Королівства (UK Biobank) проаналізували довготривалі ризики, які відмітили підвищений ризик раку молочної залози після припинення прийому КОК, але ризик швидко знизився до нуля, і жодної різниці в сукупному ризику РМЗ не спостерігалося. Це свідчить про те, що ризик РМЗ протягом життя може не відрізнятися від тих, хто ніколи не користувався, навіть якщо є підвищений короткостроковий ризик.

Ті жінки, що мають власну історію РМЗ не повинні використовувати гормональну контрацепцію.

Але, використання КОК мають не вищі ризики розвитку РМЗ, ніж ожиріння, алкоголь та спадковість.

А наскільки ви обізнані про питання гормональної контрацепції? Впевнені, що не перебуваєте в полоні міфів? Перевірити це можна тут – https://create.kahoot.it/details/e9e2c7ec-766b-4eac-a8e4-4832e5f6722a

З квізом про міфи і факти стосовно оральних контрацептивів, розроблених згідно матеріалів IPPF (International Planned Parenthood Federation)

Далі неодмінно буде

P.S. Нижче – трошки корисної доказової бази

https://www.ajog.org/article/S0002-9378(21)02686-7/abstract

https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1004188

https://aacrjournals.org/cancerres/article/81/4/1153/649492/Time-Dependent-Effects-of-Oral-Contraceptive-Use

https://www.uptodate.com/contents/combined-estrogen-progestin-contraception-side-effects-and-health-concerns/abstract/68,122,124,132-134

https://www.uptodate.com/contents/combined-estrogen-progestin-contraception-side-effects-and-health-concerns/abstract/127,130,131

Директор навчального центру ELLING FACS, хірург, лікар УЗД автор навчальних програм

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *