Фіброаденома молочної залози ( завершений клінічний випадок)

Актуальним завданням сучасної медицини є діагностика та диференціювання патологічних утворень молочних залоз насамперед доброякісних і злоякісних процесів.

Фіброаденома – доброякісна пухлина, яка складається з проліферуючих епітеліальних елементів і сполучної тканини. Фіброаденома – найчастіша патологія МЗ у жінок віком до 35 років

Фіброаденоми складають близько 13–35% всіх доброякісних дисплазій молочних залоз. Найчастіше їх діагностують у жінок віком від 15 до 40 років. Пік захворювання спостерігають у віці 20 років. У цей період фіброаденоми є результатом неправильного розвитку залозистої тканини у молочних залозах. Фіброаденома, яка виникає під час вагітності чи годування груддю, називається лактаційною. Ювенільні фіброаденоми зустрічаються у підлітків з частотою 0,5–2%.

Гістологічно фіброаденома є фіброепітеліальною пухлиною з проліферацією сполучнотканинного та епітеліального компонентів. У залежності від гістологічної будови виділяють такі варіанти фіброаденоми: периканалікулярна, інтраканалікулярна, змішана.

Клінічно фіброаденоми перебігають безсимптомно або проявляються ущільненням у молочній залозі, яке, зазвичай, добре пальпується і часто є випадковою знахідкою під час лікарського огляду чи самообстеження. Розміри фіброаденоми, як правило, не перевищують 2–3 см. Форма її найчастіше овальна. Фіброаденоми розміром більше 5 см називаються гігантськими.

Провідну роль в алгоритмі діагностики патології молочних залоз відіграє УЗД. Підвищення роздільної здатності сучасних високочастотних УЗ-датчиків дозволило наблизити ехоанатомію поверхнево розташованих органів, зокрема молочних залоз, до їхньої морфоструктури

У більшості випадків на сонограмі фіброаденома виглядає як гіпоехогенне утворення овальної або округлої форми, однорідної структури, з помірно вираженним дистальним посиленням сигналу чи його відсутністю, з симетричними боковими акустичними тінями. В окремих випадках фіброаденома має дольчату будову, неоднорідну ехогенність, рідинні порожнини і кальцинати. Додаткову діагностичну інформацію отримують за допомогою допплерографії. Для інтраканалікулярних фіброаденом характерний значний відсоток васкуляризації (33,4%), а периканалікулярні фіброаденоми аваскулярні.

Клінічний випадок

На ультразвукове дослідження молочних залоз звернулась пацієнтка 25 років, без скарг, з анамнезу відомо, що вже 2 роки дівчина приймає КОК. Під час ультразвукового дослідження було виявлено овальне солідне гіпоехогенне утворення, з гіперехогенними включенями  що розташовано в нижньо-зовнішньому квадранті лівої молочної залози, розмірами 13х10мм. Був встановлен діагноз фіброаденома лівої молочної залози Bi-rads 3. Враховуючи не зовсім типовий ультразвуковий вид пацієнтці було пропонована і виконана біопсія, яка підтвердила діагноз фіброаденома. Наступне ультразвукове дослідження призначено пацієнтці через 6 місяців для оцінки росту фіброаденоми.

А далі неодмінно буде!

Директор навчального центру ELLING FACS, хірург, лікар УЗД автор навчальних програм

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *