Упродовж останніх декількох десятків років відмічається значне зростання числа доброякісних захворювань молочних залоз (МЗ), в тому числі дифузної фіброзно-кістозної мастопатії, на яку страждають близько 60–80% жінок репродуктивного віку.
Найчастіше в практиці акушера-гінеколога зустрічається саме фіброзно-кістозна мастопатія. Мастопатія (за визначенням ВООЗ, 1984) – це фіброзно-кістозна хвороба, яка характеризується порушенням співвідношень епітеліального і сполучнотканинного компонентів, широким спектром проліферативних і регресивних змін тканин МЗ.
Є велика кількість класифікацій мастопатій, але у клінічній практиці найчастіше використовують клініко-рентгенологічний варіант класифікації:
1. Дифузна форма фіброзно-кістозної мастопатії:
дифузна мастопатія з перевагою кістозного компоненту;
дифузна мастопатія з перевагою фіброзного компоненту;
дифузна мастопатія з перевагою залозистого компоненту;
змішана форма дифузної мастопатії;
склерозуючий аденоз.
2. Вузлова форма фіброзно-кістозної мастопатії.
Ризик малігнізації при непроліферативній формі складає 0,86%, при помірній проліферації – 2,34%, при різко вираженій проліферації – 31,4%. За даними гістологічних досліджень операційного матеріалу, рак МЗ поєднується з фіброзно-кістозною хворобою майже в половині випадків.
Діагностика захворювань МЗ грунтується на огляді, пальпації, мамографії, УЗД, пункції вузлових утворень, підозрілих ділянок і цитологічному дослідженні пунктату.
У випадку виявлення вузлів або вузла в тому чи іншому відділі МЗ, показане проведення пункційної біопсії та інших методів обстеження для вирішення питання щодо оперативного лікування. Необхідно пам’ятати, що тільки дифузні форми мастопатії підлягають консервативному лікуванню. Всі вузлові форми підлягають лікуванню у онкологів, адже за доброякісними новоутвореннями може бути прихований рак.
Таким чином підхід до діагностики та лікування станів, що стосуються молочної залози повинен мати комплексний мультидисциплінарний підхід.
Далі неодмінно буде!