Цукровий діабет та захворювання молочних залоз. Чи є між ними зв’язок? (Опис клінічних випадків)

Діабетична мастопатія (або склерозуючий лімфоцитарний лобуліт) – рідкісне захворювання молочної залози, що виникає у жінок з погано контрольованим діабетом, яке характеризується ущільненням тканини молочної залози. Цей стан потребує чітко визначеної клінічної кореляції та обумовлює ретельну диференціальну діагностику при фізикальному та візуалізуальних методах досліджень з раком молочних залоз.
Пацієнтка – 76-річна жінка з цукровим діабетом 2 типу в анамнезі протягом 13 років. Останні 3 роки – лікування інсуліном. У лівій молочній залозі у неї пальпується твердий рухливий вузол розміром 3 см.
При мамографічному дослідженні було виявлено щільну масу.
Ультрасонографія показала гіпоехогенне утворення неправильної форми з нечіткими межами та акустичним затіненням.
Вирішено провести тонкоголкову аспіраційну біопсію: неінформативна через недостатню кількість матеріалу.
Клінічно головним ймовірним діагнозом була діабетична мастопатія, але рак молочної залози не можна було повністю виключити. Проведено хірургічне висічення і патологічно підтверджено діабетичну мастопатію.
64-річна пацієнтка азіатського походження з цукровим діабетом II типу понад 20 років в анамнезі, що лікувався пероральними гіпоглікемічними препаратами. В іншому її минула медична історія була нічим не примітна. Фізикальне обстеження молочної залози виявило пальповане, рухоме і тверде утворення розміром 6 × 4 см у верхньому квадранті правої молочної залози.
Ультразвукові зображення показали нерівномірний гіпоехогенний вузол, BI-RADS 4B (зображення у коментарях).
Мамографія показала компактність у обох молочних залоз, а також гетерогенність істотної щільності.
Клінічні прояви пацієнтки і результати візуалізації припускають можливість раку молочної залози. Пацієнтка обрала хірургічне висічення новоутворення. У результаті хірургічного втручання пухлина була повністю видалена з негативними краями.
Патологічне дослідження маси виявило проліферацію фібробластичних клітин з підвищеним ядерно-цитоплазматичним співвідношенням, що відповідає діагнозу діабетичної мастопатії.
У ході дослідження у дванадцяти жінок було виявлено 16 уражень. У більшості пацієнтів (83%) був цукровий діабет ІІ типу, більше половини з них були інсулінозалежними (58,3%), при цьому середній час від встановленням діагнозу ЦД становив 16,9 року. Негативні результати мамографії були отримані для 46,7% вогнищ, включаючи вогнища більшого розміру.
Ультразвук виявив різні особливості, зокрема неправильну форму (81,3%), нечіткі краї (100%), орієнтацію паралельно грудній стінці (93,8%), виражену гіпоехогенність (87,5%) та затінення ззаду (62,5%).
Таким чином, у літніх жінок з тривалою історією цукрового діабету в анамнезі не слід виключати доброякісний характер ураження молочних залоз. Визначення тактики ведення таких пацієнтів потребує ретельної диференційної діагности та гістологічної верифікації.
Далі неодмінно буде!
Директор навчального центру ELLING FACS, хірург, лікар УЗД автор навчальних програм

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *