Цього тижня розпочався черговий етап навчання військових лікарів, які надають невідкладну допомогу, розробленого та започаткованого у листопаді 2020 року головним хірургом ЗС України полковником медичної служби Костянтином Гуменюком. Кінцевою метою цих заходів є досягнення умов стандарту NATO AJP – 4.10 (Allied Joint Doctrine for medical support).
Перший етап навчання передбачав опанування клініко-сонографічного протоколу e-FAST (Extended Focused Assessment with Sonography in Trauma), удосконалених алгоритмів надання невідкладної допомоги та сортування поранених і травмованих лікарями, які надають невідкладну допомогу у військово-медичних клінічних центрах та мобільних госпіталях.
Наступний етап включає в себе протокол RUSH (Rapid Ultrasound Shock & Hypotension) і охоплює широкий спектр захворювань та станів, за яких необхідне максимально швидке ухвалення рішення про подальшу тактику лікування, коли від оперативності й зваженості останнього залежить життя і здоров’я хворого. Наведений протокол виявився дуже цінним не тільки для умов передової, а й для складних випадків у великих багатопрофільних лікувальних закладах, що надають високоспеціалізовану медичну допомогу.
Уже традиційно навчання проводить працівник ЗСУ, лікар-хірург, член правління Європейської асоціації хірургів Оксана Попова. Початок цього етапу навчання відбувся у Військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону, що у Вінниці.
– Цей курс є не тільки початком нового навчального циклу, а й підсумком нашого досвіду, набутого у військово-медичних лікувальних закладах. Ми включили багато нових клінічних випадків, додаткових алгоритмів, контраверсивних запитань, які не підіймали раніше і які до стандартного протоколу не входять, але часто постають у реальних умовах. Це дуже велика робота головного хірурга ЗС і усіх фахівців, що ділилися досвідом і долучалися до роботи. Це наш спільний доробок, наше надбання, яке ми об’єднали, аби рятувати життя і здоров’я українських захисників. Зокрема, знаковим стало і те, що базою, де було розпочато новий етап навчання, став саме ВМКЦ ЦР, який цього року номінується на орден Святого Пантелеймона як найкращий лікувальний заклад саме, на мою думку, через дбайливість, небайдужість і прагнення до досконалості лікарів, які тут працюють,– зауважила Оксана Попова.
Як зазначив один із учасників навчання лікар-хірург В’ячеслав Коваль, медики отримали можливість долучитись до нового, але водночас дуже раціонального та доступно сформованого і викладеного підходу до лікування хворих.
– Питання підіймалися дійсно нагальні – від запобігання ускладненням до порятунку життя. Це все те, що необхідно в щоденній роботі. Дуже позитивнимє і те, що ми отримали можливість вчитися на місці, саме в тих умовах та на тому обладнанні, на якому працюватимемо надалі. Сам процес навчання побудований так, що не потребує якоїсь напруги або зусиль для засвоєння. Просто, зрозуміло, цікаво. Після навчання таке враження, що все це завжди знав, настільки добре все в голові вкладається.
Надалі цей етап навчання планується продовжити в інших ВМКЦ та мобільних госпіталях ЗС України.