У Маріупольському військовому шпиталі відбувся майстер-клас для лікарів щодо застосування екстреної ультразвукової діагностики (сонографії) в пацієнтів у критичному стані. Захід організував головний хірург ЗС України полковник медичної служби Костянтин Гуменюк.
За його словами, подібні майстер-класи вже відбулися в медичних установах ЗСУ Одеси, Києва, Вінниці, Львова й Харкова. На даний момент такий курс проводять і у шпиталях у районі ООС. Не тільки хірургів, а й лікарів будь-якої спеціалізації (всіх, хто виконує обов’язки чергового лікаря – Авт.) навчали використовувати сучасний міжнародний протокол EFAST, який допомагає визначати патологію внутрішніх органів у пацієнтів у критичному стані. Ця методика актуальна, зокрема, при пораненнях та травмах, зазнаних під час бойових дій, особливо, коли одночасно до закладу надходить кілька тяжких пацієнтів.
Майстер-клас проводила працівниця ЗСУ, членкиня правління Європейської асоціації лікарів ультразвукової діагностики та хірургії Оксана Попова. Досвідчений лікар-хірург проходила навчання у Сполучених Штатах Америки й країнах Європи, має відповідні сертифікати та неодноразово застосовувала цей протокол на практиці.
Лікар розповідає, що в більшості випадків надходження постраждалого або пораненого в стаціонар відбувається за стандартною схемою. Так, після того, як пацієнт доставлений, його оглядає лікар, який призначає додаткові методи діагностики, наприклад, рентгенографію, комп’ютерну томографію тощо. Все це потребує переміщення пацієнта з відділення до відділення, а отже, призводить до втрати дорогоцінного часу.
— На даний час існує потреба у швидкому і завжди доступному методі діагностики пацієнтів у критичному стані. Таким є ультразвукове дослідження за протоколом EFAST, що проводить лікар безпосередньо біля ліжка нестабільного пацієнта. Цей метод був розроблений у США, після чого кількість летальних випадків серед поранених та постраждалих зменшилася на 30 відсотків. Сонографічна оцінка пацієнтів у критичному стані відбувається протягом 3 хвилин та надає цінну інформацію, яка допомагає клініцисту скерувати реанімаційні заходи у правильному напрямку, — розповідає Оксана Попова.
Курс навчання становлять дві частини — теоретична та практична. Як вже зазначалося, у медичному майстер-класі брали участь лікарі багатьох спеціалізацій, які виконують обов’язки чергових, та в будь-який час можуть приймати до медичного закладу тяжких пацієнтів.
Під час теоретичної частини медики вивчали особливості застосування EFAST-протоколу щодо поранень органів черевної порожнини, легенів та серця. На практиці відпрацьовували набуті знання на хворих під пильним наглядом Оксани Попової. Після закінчення курсу кожен із лікарів отримав сертифікат, який надає право застосовувати цю методику в медичній практиці.
Джерело: АрміяІНФОРМ